Najnowocześniejszy dworzec z nawierzchnią TINES już działa!

W niedzielę 11 grudnia br. otwarto największy i najnowocześniejszy dworzec kolejowy w Polsce, czyli Łódź Fabryczną. Pierwszy pociąg na stację wjechał o 5.40 po bezpodsypkowej nawierzchni, którą dostarczyła i zabudowała firma TINES. Według nowego rozkładu przez nowy dworzec kursować będzie średnio 128 pociągów.

– Zaletą naszej nawierzchni jest jej wytrzymałość, a także ograniczenie prac utrzymaniowych do minimum, co pozwala na obniżenie kosztów przyszłej eksploatacji

– podkreśla Tomasz Szuba, prezes zarządu Tines.

Sam budynek dworca złożony jest z 3 poziomów. Na parterze znajdzie się 8 przystanków autobusowych i dworzec tramwajowy z 4 peronami. Na drugim poziomie, 8 metrów pod ziemią, znajdzie się dworzec kolejowy z poczekalnią, kasami, obiektami komercyjnymi oraz pomieszczeniami biurowymi. Dla pasażerów działa tutaj wielostanowiskowy przystanek autobusów międzymiastowych. Na trzecim poziomie, 16,5 metra pod powierzchnią, znajduje się stacja kolejowa z czterema peronami i ośmioma torami oraz 960 miejsc parkingowych. Nowa stacja może obsłużyć nawet do 200 tys. pasażerów dziennie.

Inwestycja, kosztowała 1,75 mld zł brutto i trwała 5 lat. W przyszłości dworzec zostanie połączony podziemnym tunelem przebiegającym pod centrum miasta z dworcem Łódź Kaliska.