TINES w Częstochowie

Ok. 900 metrów toru pojedynczego na przejazdach tramwajowych w Częstochowie zostanie wykonanych w płytach prefabrykowanych TINES LC-L z mocowaniem szyny w otulinie TINES ERS w ramach przebudowy infrastruktury tramwajowej biegnącej od północnej części miasta do dzielnicy Raków. Całość prac prowadzi konsorcjum firm NDI i Balzola. Wartość tego kontraktu realizowanego w formule „projektuj i buduj”, który potrwa 19 miesięcy, wynosi 114,5 mln zł.

To największa inwestycja w historii częstochowskich tramwajów, których początki sięgają 1959 r. Projekt jest podzielony na 6 etapów i obejmuje modernizację 7 km linii tramwajowej wraz z budową lub przebudową przystanków, sieci trakcyjnej, przejazdów, sterowania i ogrzewania zwrotnic oraz smarownic szyn na łukach.

Prace wielokrotnie będą obywały się pod ruchem, dlatego do newralgicznych miejsc takich jak przejazdy wybrano konstrukcję torowiska opartą na zintegrowanej nawierzchni torowo-drogowej TINES LC-L ze sprężystym mocowaniem szyn w systemie TINES ERS, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i krótkim czasem montażu.

Budowa torowiska w tym systemie jest prosta i nie wymaga skomplikowanych urządzeń. Gotowa nawierzchnia nie potrzebuje zabiegów utrzymaniowych, by służyć bezawaryjnie nawet 30 lat. Zintegrowana konstrukcja torowiska pozwala na bezpieczne poruszanie się po nim pieszych jak i pojazdów drogowych – mówi Cezary Lipko, Dyrektor Techniczny TINES.

Całość inwestycji zostanie zakończona w 2020 r.