TINES w przemówieniu Prezydenta Kazachstanu

Podczas Polsko–Kazachstańskiego Forum Gospodarczego (23 sierpnia), Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew w swoim przemówieniu wskazał na firmę TINES jako przykład dobrej współpracy gospodarczej pomiędzy oboma krajami. – Przypomnę o takich polskich pionierach jak (…) inżynieryjna i budowlana firma TINES, która realizowała już kilka projektów w Kazachstanie, w tym brała udział w budowie podziemnego metra w Ałmaty – powiedział.

Podczas wizyty prezydenta Kazachstanu w Polsce podpisano umowy warte ok. miliard złoty. W tym pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Bankiem Rozwoju Kazachstanu dotyczące współfinansowania projektów infrastrukturalnych, inwestycyjnych i industrialnych między obu krajami.

Polska jest dla Kazachstanu dużym rynkiem oraz oknem na całą Unię Europejską. Z kolei kazachski rynek może być przyczółkiem do rozwijania biznesu w całym regionie środkowej Azji. Efektem wizyty Prezydenta Nazarbajewa w Polsce, oprócz podpisanych umów gospodarczych, jest również zniesienie wiz dla Polaków, a także uruchomienie połączenia lotniczego Warszawa – Astana.

Polska i Kazachstan liczą na pogłębienie współpracy gospodarczej. W Warszawie 23 sierpnia w ramach wizyty Prezydenta Nazarbajewa odbyło się Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze, w którym wzięło udział ponad 700 polskich i kazachskich przedsiębiorców.

W latach 2009-2011 firma TINES dostarczyła dla metra w Ałmaty 16 kilometrów nowoczesnej nawierzchni bezpodsypkowej z systemem bezpośredniego przytwierdzenia szyn do podbudowy betonowej. Zastosowany w projekcie system EDF charakteryzuje się dużą sprężystością i siłą docisku mocowania. Dodatkową jego zaletą jest wysoka odporność na przesunięcia podłużne i wychylenie boczne szyn. Skutecznie ogranicza drgania przenoszone przez pojazdy szynowe do otoczenia trasy.